TürkçeTürkçe EnglishEnglish

Topaz Telekomünikasyon

Fiber

Fiber optik teknolojisi, kullanılan tüm veri aktarım teknolojilerinin geldiği son noktadır. Verileri ışıkla, ışık hızıyla taşıdığı için bilinen en hızlı iletim şeklidir. Fiber optik kablolar içlerinde ışık demetinin iletimini sağlayacak yansıtma özelliklerine sahip cam veya plastik iç kaplama ile yapılırlar. İçlerinde metal ve elektrik dalgaları bulunmadığından manyetik alanlardan etkilenmezler ve son derece güvenli iletim sağlarlar.Fiber optik kablolar diğer iletişim malzemelerine oranla uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde yapılabilmesine olanak verdikleri için fiberoptik haberleşme sistemlerinde çok sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Işık, iç yansımalar aracılığıyla Optik fiberin merkezinde tutulmaktadır. Bu sayede fiber bir dalga kılavuzu gibi hareket etmektedir. Çoklu yayınma hatlarını ya da çapraz modları destekleyen fiberlere çok modlu fiberler (İngilize, multimode fibers- MMF) denilir. Sadece tek bir modu destekleyen fiberlere ise tek modlu fiberler (İngilizce, singlemode fibers' - SMF) denilmektedir. Çok modlu fiberler genellikle geniş çaplı bir merkeze sahiptir ve daha çok gücün iletilmesinin gerekli olduğu kısa mesafeli iletişim hatlarında kullanılırlar. Tek modlu fiberler ise 200 metrenin üzerindeki iletişim hatlarında kullanılmaktadırlar.

Fiberoptik kabloları birbirine eklemek elektrik tellerini ya da kablolarını eklemekten çok daha karmaşık bir işlemdir. Fiberlerin birleştirilecek uçları dikkatlice yarılmalı ve mekanik olarak ya da elektrik arkı ile eritilerek birleştirilmelidir. Ayrıca daha sonra ayrılabilcek şekilde tasarlanmış özel konnektörlerde mevcuttur.