TürkçeTürkçe EnglishEnglish

Topaz Telekomünikasyon

Gpon, Metro Ethernet

GPON ( GIGABIT PASİF OPTİK NETWORK);

(GPON) Gigabit Pasif optik network, evlere sinyali noktadan-noktalaya fiber  network mimarisi ile getirerek, birtek fiberden birden çok yeri beslemeye olanak sağlar. Bu nework mimarisi pasif (güç kullanmayan) optik ayırıcılar kullanılarak, iklimlendirme gibi gereksinimlere en az derecede ihtiyaç duyduğundan noktadan noktaya networklere göre şebeke işletme maliyetini düşürür.

GPON,  geniş bandwidth sağlaması ayrıca büyük ve değişen uzunlukta veri paketlerindeki etkinliğiyle PON standartlarından ayrılır. GPON, gecikmeye duyarlı sesli ve görüntülü iletişim  trafiği için daha iyi servis kalitesi sağlanmasına olanak sağlayan frame segmantasyonu ile kullanıcı trafiğinde etkin paketleme sunar.

GPON şebekeleri sayesinde bir noktadan çoklu noktaya dağıtım konfigürasyonu imkanı sağlanabiliyor, televizyon yayınları arasında aynı anda iki HDTV kanalı servisi verilebilmesinin yanısıra, iste ve izle yayınları (VOD- Video On Demand), VoIP (Voice over IP) ile güvenlik kameralı gözetim servisleri de sunulabilecek.

METRO ETHERNET

Metro ethernet kullanıcılarına geniş bant genişliği sağlayan bir uygulamadır. Ethernet standartlarına göre çalışır. Transmisyonu fiber altyapı ile sağlanmaktadır. Sağladığı geniş bant genişliği nedeniyle uzak birimler arası veri taşıyan şirketler tarafından kullanılmaktadır.